Изберете държава за доставка на пратката

Как да се научим да свирим на китара: Ръководство за начинаещи

Актуализирано 24.07.2023
9 мин. прочетено
Denisa Štefunková
Обичаш музиката и искаш да знаеш как да се научиш да свириш на китара? Истината е, че да се научиш да свириш на музикален инструмент като цяло е дълъг процес. Трябва да посветиш много време и енергия за тази развлекателна дейност. Въпреки това, ако познаваш основната информация и получиш няколко практически съвета, всичко може да бъде много по-лесно. Имаме за теб просто ръководство, от което ще научиш как да свириш на китара.
Как да се научим да свирим на китара: Ръководство за начинаещи

Избери качествена китара

Преди да започнеш да свириш на китара, трябва да си избереш някой модел. На пазара ще намериш десетки различни видове. Някои са по-скъпи, други са по-евтини. Като цяло обаче китарите се делят на няколко основни категории:

  • класически китари,
  • акустични китари,
  • електрически китари.

Класически китари

Класическите китари са известни още като испански. Това наименование е свързано с тяхната употреба. Музикантите обикновено ги използват, за да свирят класическа музика или фламенко. Класическите модели са подходящи както за професионалисти, така и за начинаещи. Найлоновите струни са голямо улеснение за начинаещите.

На класическа китара се свири с пръсти, а не с перце. Найлоновите струни не режат пръстите и са приятни на допир. Освен това този музикален инструмент се характеризира с малко по-масивно тяло в сравнение с електрическата китара например.

Класическите китари се намират на пазара в няколко размера. Така те могат да се изберат според нуждите.

Акустични китари

Акустичните китари са точно обратното на класическите. Най-голямата разлика е, че те са специализирани в определени области. Музикантите ги използват най-често в рок музиката, кънтри, фолк, поп или блус. Тъй като китарите имат метални струни, на тях се свири с перце.

Акустичните китари се намират в магазините в няколко версии, като напр. Jumbo. Те се характеризират със заоблен и по-тесен гриф в сравнение с класическите модели.

Съвет на експерта
Ако искаш да подобриш уменията си за свирене на китара, избери електроакустична китара. Тя има специален сензор и може да се свърже и към усилвател.

Електрически китари

Електрическите китари изглеждат на пръв поглед различни. Обикновено не са толкова обемисти и имат различни форми. Могат да се свържат към усилвател и след това на тях може да се свири. Може да се свири и без да се включват към усилвател, но именно свързването към усилвател е основната им идея.

Апаратурата не трябва да е прекалено голяма. Вкъщи ще бъде достатъчно и по-малко домашно оборудване. Благодарение на него ще можеш да чуеш истинския и пълен звук на своя музикален инструмент.

Електрическите китари обикновено са по-скъпи от акустичните и класическите. Музикантите ги използват например за метъл и рок музика, но може да се каже, че използването им е универсално.

Провери параметрите и не забравяй и за цената

Когато избираш китара, трябва да провериш основните й параметри, като например качество на дървесината и нейната обработка. Видът на дървото оказва влияние не само върху това колко дълго ще издържи инструментът, но и върху това как звучи.

Производителите използват смърчово дърво за предната част на акустичните китари. По-скъпите модели са изработени от кедрово дърво, което резонира по-добре и дава по-приятен звук. Гърбовете могат да бъдат изработени от явор или махагон.

Излишно е да правиш икономии, когато избираш китара. Премиум инструментите осигуряват комфорт по време на свирене и дават най-добрия звук. Въпреки че в началото може да ти е достатъчен по-евтин модел, не след дълго ще ти потрябва нещо по-качествено. Затова си струва да помислиш дали да не инвестираш в по-скъпа китара още в началото.

свирене на електрическа китара

Първо я изпробвай

Ако не си сигурен, че искаш да свириш на китара, но се изкушаваш, просто я изпробвай. Можеш да направиш това например при приятел, който има такава, или в някой близък магазин. Не е нужно да я купуваш веднага. Всичко, което трябва да направиш, е да я подържиш и да видиш как е. Някои хора дори вземат китара назаем, за да се запознаят малко с нея, преди да си купят такава.

Изпробването на китарата ще ти помогне и с още нещо – избора на тип. Ако не знаеш точно какво искаш да свириш и дали ще предпочетеш класическа или акустична китара, разгледай я. Намери място, където можеш да посвириш на нея.

Разбира се, тази стъпка е само по избор и не е задължителна. Ако нямаш къде да изпробваш китарата, можеш да избереш някой модел въз основа на отделните параметри. Не забравяй обаче, че трябва внимателно да обмислиш покупката, за да избереш най-доброто за теб.

Как да започнеш да свириш на китара: Първо си отговори на основните въпроси

Обикновено в началото има много въпроси. Освен това, преди да започнеш да свириш на китара, като начинаещ би трябвало да си зададеш и други въпроси. Въз основа на тях ще избереш най-добрия модел инструмент. И така, какво трябва да знаеш преди покупката?

  • Каква музика искаш да свириш? В зависимост от музиката избери типа китара. Акустичната китара се използва за кънтри, фолк, блус или поп. Класическата е основно за класическа музика, но нейното използване е доста широко. Електрическата е характерна със своята универсалност. Можеш да свириш на нея почти всичко.
  • Колко си готов да похарчиш? Пазарът на китари се дели на няколко ценови категории, като най-евтините модели струват до 100 – 150 евро. Ако искаш нещо с по-добро качество, което да ти осигури перфектно изживяване при свирене, насочи се към категорията до 250 – 300 евро.
  • Какви марки да разгледаш? Ако искаш първокласно качество и не желаеш ни най-малко да се ограничаваш, насочи се към марки като Fender, Gibson или Ibanez. Производители като Martin, Yamaha и Takamine също ще те зарадват.

Съвет на експерта
За начинаещи ученето с качествена и по-скъпа китара ще бъде много по-бързо и по-лесно. Ако китарата те привлича и знаеш, че ще посветиш на свиренето много време, няма какво да се чудиш.

Как да се научим да свирим на китара: инструкция стъпка по стъпка

Ако вече имаш китара, можеш да преминеш към следващата стъпка, която е самото свирене. Въпросът как да се научим да свирим на китара е доста широк и отговорите са много. Ние имаме за теб практично и просто ръководство, с помощта на което можеш да се справиш дори без учител.

Стъпка № 1: Запознаване с китарата

След като се учиш как да свириш на китара, това означава, че вероятно никога преди това не си държал китара. И дори да си държал, може би никога не си се замислял как се наричат ​​нейните части и от какво е направена. Сега обаче трябва да научиш тези неща. Китарата се състои от:

  • Магаренце – това е част, която няма да използваш много често. Ще ти потрябва само когато сменяш струните. Намира се в най-широката част на корпуса на китарата. Магаренцето има правоъгълна форма.
  • Струни – струните издават звук и на тях се свири с пръсти или перце. Те са опънати между магаренцето и главата.
  • Резонаторен отвор – това е мястото, откъдето идва целият звук. Представлява кръгъл отвор в музикалния инструмент.
  • Гриф – дългата част от китарата, която държиш при свирене. Освен това на нея ще свириш и акордите.
  • Праг – представлява прагче на грифа.
  • Ключове – ключовете се намират в горната част на китарата, по-точно на главата. Служат за настройка на китарата.

Стъпка № 2: Запознаване с акордите

Познаваш китарата, но все още не знаеш как да се научиш да свириш на нея? Ще разбереш това във втората стъпка. В нея ще научиш как се свири с акорди и как да ги научиш.

Акордът е съзвучие от тонове, което трябва да има музикален смисъл и да звучи добре. Трябват ти два пръста, за да изсвириш акорд. Трябва да запомниш акордите точно като азбуката или като някакво стихотворение.

Другата ръка, тази, която удря струните, ще ти покаже дали държиш правилно отделните струни на грифа. Ако звукът не звучи добре, пусни струните и ги притисни отново. След като ги притиснеш, можеш да удариш всяка струна поотделно или всички наведнъж.

свирене на китара

Стъпка №. 3: Редуване на акордите

Има много акорди (напр. акорд d, акорд а и т.н.) и всички те се базират на основните. Когато ги свириш, не бива да се фокусираш върху едната или другата ръка. Приеми процеса като едно цяло и се опитай да постигнеш хармония. В началото това ще ти се стори невъзможно, но ще видиш, че с времето ще свикнеш.

След като знаеш акордите, ще можеш лесно да ги редуваш. Например песента Wonderwall на Oasis ще ти помогне да се упражняваш. Това е песен, която свирят може би всички начинаещи. Пусни си я и се опитай да разбере какъв е нейният ритъм. Нотите за китара за начинаещи също ще ти помогнат при ученето.

Интересен факт
Как да се научим да свирим на китара у дома? Мнозина питат как да се научат да свирят на китара от интернет и дали изобщо това е възможно. Отговорът е да. Вкъщи можеш да научиш не само основните неща, но и други по-сложни упражнения. Всичко, от което се нуждаеш, са правилните инструкции. Целият процес ще стане по-лесен с уроците и образователните видеоклипове или специално приложение за свирене на китара.

Стъпка № 4: Упражнения, упражнения, упражнения

Познаваш акордите и вече си се запознал с китарата. Сега идва ред на най-дългата стъпка, която са упражненията. С всяко едно упражнение ще ставаш все по-добър в свиренето на китара. Първоначално отделяй за свирене поне по един час всеки ден. По-късно, когато станеш по-добър, ще го правиш автоматично, без да се замисляш.

Видео: 


Когато знаеш как да се научиш да свириш на китара

Има много онлайн уроци за начинаещи китаристи. Ето защо, ако харесваш този музикален инструмент, няма шанс < b>да не можеш да се научиш да свириш на него.

След като владееш основните неща, е добре да пренесеш хобито си на по-високо ниво. Например, можеш да направиш това с висококачествени аксесоари, които са повече от достатъчно. Можеш да избереш:

  • Перце – ще влезе в употреба и за класическа китара, когато свириш често и не искаш да нараниш върховете на пръстите си. Освен стандартните едноцветни можеш да избереш и различни цветови комбинации и интересни десени.
  • Комбо усилвател за китара – това обикновено е комбинация от китарен усилвател и високоговорител в едно устройство. Ще имаш нужда от този помощник, когато си вземеш електрическа китара. Устройството е малко, не заема много място и можеш да го използваш у дома.
  • Ефекти за китара – с тяхна помощ можеш да промениш звука на китарата и да създадеш нещо съвсем ново.
  • Струни за китара – след известно време струните на китарата може да се скъсат или може да се наложи да ги смениш. Така че добре е да си зададем въпроса как да изберем струни за китара. На пазара ще намериш различни видове струни, които ще избереш според типа китара.
  • Калъфи и кутии – през първите няколко седмици или месеци вероятно ще останеш вкъщи с твоята китара. По-късно, когато станеш по-добър, със сигурност ще отидеш някъде. Затова си вземи практичен калъф с дръжки, с който много лесно ще носиш китарата от място на място.
  • Стойки – къде да сложиш китарата, когато приключиш със свиренето? Не я оставяй на пода или на някоя полица, от която може да падне. Вземи си функционална стойка, която не заема много място. Достатъчен е и по-малък модел.
  • Колан за китара – ако искаш да свириш на китара изправен, ще ти трябва колан. Някои видове са по-евтини, например тези от найлон. Други са по-скъпи, например кожените.

Видео: Виж как да се научиш да свириш на китара в няколко стъпки

Китарата изглежда на пръв поглед труден музикален инструмент. Истината обаче е, че ако отделиш достатъчно време и енергия, целият процес е много по-лесен. Използвай нашата инструкция и виж не само как да се научиш да свириш на електрическа китара, но и как да свириш на класическа или акустична китара. Свири за приятелите си или започни кариерата си, радвай се на всеки напредък, който постигнеш. В крайна сметка да започнеш да свириш на електрическа или класическа китара е толкова забавно. Ако ти хареса да свириш, можеш постепенно да си оборудваш и домашно студио.


Най-новите продукти:Китари